X
Svatební outfit pro pány – pár základních rad, jak na to

V první řadě je důležité respektovat dresscode či požadavky budoucích novomanželů (např. svatba na pláži si bude žádat ne úplně standardní svatební outfit, na rozdíl například od vysoce formální svatby). Každopádně v tomto článku jsem se soustředil na klasickou českou svatbu a na věci, ve kterých pánové, jako svatební hosté, dělají nejčastěji chybu. Pár svateb jsem již absolvoval 🙂 , tak se pokusím vám předat, co jsem vypozoroval. A musím se přiznat, že jsem na začátku dělal též spoustu chyb (ano, stydím se). Když tento článek pomůže alespoň jednomu ze čtenářů od faux pas, splní svůj účel.

Zdroj: hitchandsparrow.com

Takže zde je pár jednoduchých pravidel, které bych rád doporučil:

  1. Spodní knoflík u saka – rozepnout! (pokud má sako víc jak jeden knoflík) Při sezení a rozpažování (např. při skupinovém focení) sako rozepnout.
  2. Délka rukávů košile x sako – rukávy u košile by měly být delší než rukávy saka, jinými slovy to znamená, že košile musí ze saka vyčnívat (sako by mělo končit u zápěstní kůstky).
  3. Košile s krátkým rukávem – nepřipadá v úvahu, nejste autobusák ani neobsluhujete u McDonald's. Pokud je nehorázné vedro, je po obřadu přípustné být jen v košili a dlouhé rukávy si vyhrnout. Vypadá to stylově, když to uděláte dobře. Na internetu je spousta návodů jak na to.
  4. Vesta – nenahrazuje oblek.
  5. Kalhoty – neměly by být příliš dlouhé! A není nutné, aby byly v barvě saka, musí však celkově ladit.
  6. Ponožky – určitě ne kotníkové, pokud si sednete, nesmí být vidět holá noha. Bílá není nejvhodnější barva ponožek.
  7. Pásek x šle – buď jedno, nebo druhé, ne obojí dohromady. Pásek by měl být kožený a spona decentní.
  8. Černý oblek – není nutností, nejedná se o pohřeb. Černé obleky jsou zpravidla vhodné až po 18. hodině. Pokud se bojíte pestřejších barev (které v ČR bohužel stejně nejsou moc k dostání), modrou nebo šedou nic nepokazíte.
  9. Správná velikost – oblek má být tak akorát, měl by prostě správně sedět. Oblek z tanečních či po dědečkovi, který vám dobře nesedí, nechte doma. Na svatbách bývají běžně k vidění obleky o 2 čísla větší. Pokud si sami nejste velikostí jisti, v každém solidním obchodě s obleky vám zkušený personál dobře poradí.
  10. Hodinky s kalkulačkou či různé hypersportovní hodinky – nechat doma, k obleku se nehodí.
  11. Kravata x motýlek – jedno z toho by mělo určitě být, pokud se nejedná o speciální požadavky novomanželů. U kravaty si dejte pozor, aby po uvázání její konec sahal po sponu opasku. Často se setkáváme s kravatami nad pupek či po genitálie 🙂 .
  12. Kapesníček – pokud si na něj troufnete, což se moc nevidí, mrkněte na návody, jak ho správně poskládat. Kapesníček by neměl být v úplně stejném vzoru jako kravata či motýlek, tudíž nekupujte levné „extravýhodné“ sety.
  13. Boty – kvalitní kožené polobotky, popř. i tenisky (např. Conversky), pokud je to vhodné ke stylu svatby, nejsou problém. Hranaté nekvalitní „baťovky“ z tanečních nechte doma; nebojte se ladit, boty nemusí být jen černé. Rozhodně ale musí být čisté!
  14. Sluneční brýle – opět jednoduchá rada, měly by se k celkovému outfitu hodit. Cyklistické si nechte na kolo.
  15. Kapsy a tašky – pozor na narvané kapsy, nevypadá to dobře. Rovněž igelitky nechte doma.
  16. Pokrývky hlavy – bekovka, klobouk ano, kšiltovka, šátek ne. V místnosti samozřejmě pán pokrývku hlavy sundává.

 

Zdroj: greenweddingshoes.com

Ještě bych dodal, že nejsem odborník na etiketu ani módu, jen se o to trošičku zajímám. Znovu opakuji, že vycházím v tomto článku hlavně z vlastní zkušenosti z focení svateb. Pokud budete mít zajímavý postřeh či máte jiný názor, klidně piště, rád si nechám poradit a článek doplním ;-).

Filip

Zdroj: 100layercake.com

Zdroj: southernweddings.com

Zdroj: jessicazaisblog.com

Zdroj: stylemepretty.com

Zdroj: stylemepretty.com

Náhledové foto - Filip Matuška